CO TO JE

Stabilita na prvním místě, směnitelnost na druhém

‍Proměnlivá křivka hodnoty kryptoměn vedla vývojáře k zavedení tokenů, které si budou držet stabilní tržní cenu. Stablecoiny jsou zjednodušeně řečeno virtuální mince (platidlo), které jsou plně směnitelné za reálné peníze oficiálních měn, přičemž jejich hodnota by s nimi měla být shodná. Takovéto tokeny musí být absolutně kryty skutečnými penězi. Díky tomu je kryptoměna okamžitě směnitelná a lze tak provádět reálné převody s reálnými penězi přes celý svět během pár vteřin.

V souvislosti s kryptoměnami často používáme výrazu decentralizace, což je ostatně pojem shrnující jednu z hlavních podstat kryptoměn. U stablecoinů však tato podstata mírně upadá. Je to proto, že zmiňované krytí virtuálních tokenů je realizováno skrze skutečné finanční prostředky, jimiž disponuje společnost spravující danou měnu.
Je tedy potřeba najít takovou, do které budete moci vložit maximální důvěru. Může se totiž stát, že společnost bude prodávat své tokeny pod krytím svých „reálných“ prostředků, ačkoli ve skutečnosti tyto peníze mít nebude.
Využitelnost stablecoinů je ovšem z pohledu globálních obchodů obrovská a developerské projekty, které neusnou na vavřínech a dají se tímto směrem, budou v příštích letech rozhodně profitovat.

USDT

Virtuální americký dolar

Nejrozšířenějším stableconem je tzv. USDT neboli Tether, který je fixován hodnotou amerického dolaru. Byl vyvinut na popud uživatelů burz s kryptoměnami, kteří chtěli obchodovat se svou reálnou měnou, avšak ve virtuálním prostředí. Stručně řečeno – 1 USDT by se měl rovnat 1 USD (americkému dolaru). Má velké zastoupení na burzách i mimo ně, přičemž se v jeho „sítích“ točí nemalé peníze. Nabízí téměř okamžitou směnnost za reálné peníze, je hojně využíván např. na blockchainu Ethereum ale i dalších (Tron, BSC). Poslední dobou se nad měnou USDT vyskytlo pár otazníků a nejasností, je tedy otázkou, jakým směrem se bude tato kryptoměna v budoucnu ubírat.

USDC

Druhotina, která bude vždy směnitelná

Obdobou výše zmiňovaného Tetheru je stablecoin USDC (USD coin). Jde o mladší „dvojče“ USDT vytvořeno jinou skupinou vývojářů (Coinbase, Center), avšak princip zůstává stejný. Tato kryptoměna se snaží překročit problém s nestabilním pohybem ceny virtuálních měn. Je tedy rovněž plně směnitelná za americký dolar, kdykoli, kdekoli a hlavně rychle. Primárním cílem tvůrců této měny bylo vytvořit elektronické peníze, které udrží cenu kryptoměny na neměnné hodnotě, přičemž ambice pro oblast investic nebyly takřka žádné. V porovnání se svým starším ,,kolegou“ je USDC o něco důvěryhodnější a rovněž funguje v rámci blockchainů Ethereum, Tron, Binance smart chain.

Lze investovat?: Ano, existují známé společnosti, které nabízejí 4-6% ročně, pokud dáte USDT/USDC k nim na vklad. Vyzvednout své mince zpět může být obvykle druhý, třetí den od žádosti.