Do čeho

Do čeho investovat peníze 2022

Nástrojů, jak efektivně zhodnotit své peníze nabízí současný trh opravdu mnoho. Proto může být poměrně náročné rozhodnout se, který způsob by byl tou nejvhodnější a samozřejmě nejvýhodnější cestou. Jednou z možností s velkým potenciálem jsou akcie, jejichž historií prověřená tendence neustálého vzestupu láká čím dál více potenciálních investorů.

do akcii

Mitilena token Než začnete číst!
Zvažte investici do startupu kryptoměnové peněženky Mitilena. Projekty v této oblasti mohou během necelých 10 let vystoupat až na kapitalizaci dosahující stovek miliard dolarů (např. Coinbase - kapitalizace 236 miliard dolarů, založená v roce 2012). Nakupte akcie nebo tokeny v rané fázi a poté je dále prodejte následným investorům. Projekt je na světě pouhých šest měsíců. Tak si pospěšte a vstupte ještě na počátku vzestupu!
Čtěte více…

Investice do akcií

Tato investiční oblast se jako jedna z mála nebojí překračovat hranice státu, tudíž je její nabídka opravdu široká. Stejně jako každá investice mají akcie své výhody i nevýhody. Hlavními přednostmi jsou zejména jednoduchost procesu jejich nákupu i prodeje, vysoká míra likvidity či možnost pravidelných zisků prostřednictvím dividend. Co se rizik týče, při investování do akcií je nutné počítat s tím, že jsou plně závislé na nabídce a poptávce, ziskovosti dané společnosti, hospodářských či politických změnách i na možných systémových či procesních chybách.

V současnosti jsou za nejvýnosnější a nejvyhledávanější společnosti pro akciové investice považovány firmy fungující v oblastech tzv. internetu věcí (ang. Internet of Things – IoT) a umělé inteligence (ang. Artificial inteligence – AI). Do čeho investovat, aby se vám investice opravdu vyplatila? A co mohou akciové společnosti ve výsledku nabídnout? Nejsnadnější formou nákupu akcií jsou burzy. V České republice existují dvě, a to konkrétně Burza cenných papírů Praha a RM-SYSTÉM (pod záštitou Fio banky).

Investujte do Cisco Systems (USA)

Přední poskytovatel v oblasti podnikového síťového hardwaru, jenž je zároveň gigantem v oblastech kybernetické bezpečnosti, správy dat i zařízení IoT, představuje nízkorizikovou možnost investic, neboť její ziskovost je opravdu mimořádná. Tato kalifornská firma zaznamenala největší nárůst hodnoty akcií uprostřed roku 2019, kdy se cena jedné akcie vyšplhala na hodnotu 56,87 USD, což je v porovnání s předcházejícími dvěma lety téměř dvojnásobek. Vzhledem k tomu, že zákaznická základna této společnosti má své zástupce mezi globálními firmami, světovými organizacemi i vládami některých zemí, období celosvětové pandemie se na ceně akcií projevuje určitým poklesem. Byť to není dnes u takto velkých firem zvykem, společnost Cisco Systems nabízí také dividendový výnos. Ten se v ročním měřítku v současnosti drží na hodnotě 3,2 % což je ročně přibližně 1,44 USD za akcii. Akcie Cisco Systems na českých burzách nenajdete, můžete je ale nakoupit přímo na amerických burzách skrze zprostředkovaný přístup přes Fio banku.

Investujte do Amazonu (USA)

Americký fenomén, který se od online knihkupectví, přes největší společnost v oblasti online nakupování, dopracoval až k charakteru ,,multispolečnosti“, patří mezi čtyři největší technologické firmy na trhu Spojených států, a dokonce je často označována za monopolní. V době, kdy většina podniků bojuje v důsledku pandemie se stagnací či dokonce poklesem, společnost Amazon zaznamenala raketový růst a hodnota jejich akcií je více než nadprůměrná. V říjnu loňského roku dosáhla cena akcie na rekordních 3552,37 USD, což je v horizontu jednoho roku dvojnásobný nárůst, přičemž v současnosti se cena stabilně pohybuje kolem 3300 USD. Příčinou je zejména omezení provozu kamenných obchodů souvisejících s protiepidemickými opatřeními, a tím zvýšená poptávka po online nakupování. Je však otázkou, jaký efekt bude mít na narůstající křivku ústup pandemie a plánovaný konec magnáta Jeffa Bezose na pozici CEO, kterého má v průběhu roku 2021 nahradit Andy Jassy. Pro nákup akcií Amazonu bude opět ideální volbou návštěva americké burzy skrze Fio banku.

Investujte do Ubisoftu (Francie)

Investicí do herního průmyslu rozhodně nic nepokazíte. Úspěch předního evropského herního vývojáře a vydavatele je založen především na úspěšnosti a popularitě jeho nejznámějších herních sérií jako je Assasin‘s Creed nebo Tom Clancy’s. Na přelomu roku 2019 a 2020 došlo k výraznějšímu poklesu ceny akcií přibližně o 20%, což společnost odůvodnila dvěma událostmi. První z nich bylo rozhodnutí posunout data vydání tří plánovaných herních trháků, neboť tyto počiny údajně vyžadovaly více času na vývoj. Zároveň byl přeceněn potenciální úspěch dvou nedávno vydaných her, které byly ve výsledku méně finančně přínosné, než se očekávalo. Z tohoto výrazného poklesu se ale společnost Ubisoft postupně vzpamatovala a na trh přináší další pokračování jejich nejúspěšnějších her. Vývojáři této firmy dokáží skvěle reagovat na trh herních konzolí, a tak je pro ně nynější vydání několika nových modelů výbornou příležitosti, jak docílit dalšího tržního i kapitálového růstu. Jelikož jsou akcie Ubisoftu obchodovány na Pařížské burze, u které zprostředkování (jako je tomu např. u amerických burz) žádná česká banka nenabízí, nejvhodnějším řešením je nákup přes brokera – např. XTB.

Investujte do Applu (USA)

Ikonická společnost, jež hraje ve 21. století prim v oblastech mobilních a počítačových technologií, digitálního obsahu i služeb. Ačkoli je trend tohoto podniku od prvního kvartálu roku 2020 strmě narůstající, v posledních dvou letech došlo i k několika propadům. Ten nejzásadnější proběhl v květnu roku 2019, kdy došlo v důsledku náhlého rozhodnutí prezidenta Donalda Trumpa zvýšit clo pro čínské zboží k poklesu akcií o 6,9 % na hodnotu 43 USD. Od tohoto pádu po současnost vzrostla cena akcií Applu trojnásobně a momentálně se pohybuje kolem 130 USD. Co se dividend týče, za jednu akcii vyplácí Apple svým akcionářům 2,05 USD ročně. Nákup akcií Applu lze realizovat přímo na jedné z českých burz, a to na burze RM-SYSTÉM.

Dynatrace (USA)

Poměrně mladá společnost nabízející především platformu softwarové inteligence pro podnikový cloud dokázala své akcie z počátečních 24 USD (září 2019) vyšvihnout na začátku letošního roku téměř na 57 USD, což je více než dvojnásobná hodnota. Tento nárůst je přisuzován především nabídce jednotné platformy, automatizace a inteligence, které inovují způsob digitalizace práce. Potenciál společnosti je nezpochybnitelný, což dokazuje jednak její rychlý vzestup, ale zároveň i fakt, že Dynatrace má roli velmi důležitého poskytovatele služeb pro velké nadnárodní korporace. S nákupem akcii této společnosti vám opět pomůže zprostředkovaný přístup na americkou burzu přes Fio banku.

Siemens (Německo)

Konglomerát, jehož historie sahá až do první poloviny 19. století, si většina z nás spojí s pojmem ,,výroba elektroniky“. Ve skutečnosti ale tato společnost zasahuje i do oblastí elektrárenských technologií, strojírenského průmyslu, zdravotnictví a dalších. Pokud je vaše investiční strategie taková, že vaše představa o investování, má charakter stabilní pozice na trhu (tedy ani vysoký růst, zároveň ale ani větší pokles), společnost Siemens je pro vás dobrou volbou.

V posledních pěti letech se cena akcií nijak extrémně nepropadla ani nevzrostla, s výjimkou dvou období. V březnu 2020 zaznamenala hodnota akcií Siemensu pokles o 40 % oproti lednu téhož roku. Vysvětlení nalezneme jednak v protiepidemických opatřeních, které ovlivnily míru poptávky zákazníků, zároveň ale došlo i k zásadní změnám ve vedení společnosti, kdy Joe Kaesera na pozici prezidenta a CEO nahradil Roland Busch. Na počátku roku 2021 se pandemie projevila naopak na relativně vysokém vzrůstu, kdy se cena akcie Siemensu začala pohybovat kolem hodnoty 130 EUR, a to zejména díky nadměrné poptávce v průmyslových odvětvích v Číně, které profitují z toho, že lidé zůstávají více doma (např. herní průmysl).

Ačkoli se jedná o německý podnik, své akcie firma Siemens prodává vedle Frankfurtské burzy také na Newyorské burze. Pokud si chcete akcie Siemensu pořídit z České republiky, pak se můžete vydat do online německé burzy XETRA, jejíž dostupnost vám stejně jako v případě americké burzy umožní Fio banka.

Nvidia (USA)

Lídr v oblasti výroby a vývoje grafických procesorů, které jsou výraznými hráči na poli počítačových her, mobilních zařízení, počítačů i umělé inteligence, dokázal za poslední dva roky vzrůst přibližně o pětinásobek ceny. Rok 2019 nebyl pro společnost Nvidia příliš uspokojivým, neboť jeho akcie nabraly výrazného spádu až k hodnotě 130 USD, což bylo pravděpodobně zapříčiněno zpomalením čínské ekonomiky, a z něj plynoucí nižší prodej herních PC a notebooků. V letošním roce se však společnosti opravdu daří a momentálně se stabilně pohybuje kolem ceny 600 USD za akcii. Může za to především nezvykle zvýšený zájem o videohry a taktéž zvýšená poptávka po zařízení datových center. Společnost Nvidia je spolehlivým plátcem dividend, přičemž za akcii v současné době vyplácí 0,64 USD, což je z pohledu dividendového výnosu 0,11%. Na českých burzách akcie Nvidie nehledejte, nákup můžete ovšem realizovat skrze spolehlivý přístup na americkou burzu díky Fio bance, případně přes brokera XTB.

Tesla (USA)

Průkopnická automobilka, pokoušející se rozšířit fungování automobilů, domácností i firem na principu udržitelného získávání energie, zažívá zlomový rok a to nejlepší ji nejspíš teprve čeká. Společnost, jejíž akcie se dlouhá léta držely téměř nehnutě na stejné hodnotě, dosáhla na počátku roku 2020 nárustu o neuvěřitelných 700 %. Tesla má našlápnuto na velmi úspěšnou cestu, neboť za předpokladu, že následující léta budou pokračovat v trendu udržitelných energií, bude mít tento podnik pro trh obrovský význam. Cena akcie se v únoru letošního roku drží u hodnoty 800 USD, přitom ještě na začátku roku nedosahovala cena ani na hodnotu 100 USD. Akcie Tesly jsou pro český burzovní trh neznámým pojmem, pokud se do nich však rozhodnete investovat, obraťte se na Fio banku.

SAP (Německo)

Evropská nadnárodní vývojová společnost, která se zaměřuje především na software pro optimalizací procesů ve firmách, má v posledních dvaceti letech jednoznačně vzrůstající charakter. Poslední rok byl však pro firmu SAP jako ,,na houpačce“. Čtvrtý kvartál roku 2019 byl ve znamení stabilního nárůstu, ke konci prvního čtvrtletí roku 2020 však došlo k extrémnímu poklesu, kdy se cena akcie sesunula na hodnotu 56 EUR, a to jednoznačně vinou ,,lockdownových“ opatření, která měla na zákazníky této společnosti obrovský vliv, neboť v některých oblastech byli nuceni své podniky uzavřít či omezit jejich provoz. Z tohoto velkého propadu se však společnost SAP velmi rychle dostala, kdy mimo jiné společně s Deutsche Telekom vytvořila mobilní systém Corona-Warn-App. V současnosti se cena akcie SAP pohybuje kolem 106 EUR a dividendový výnos je v tomto období 1,36%. Pro nákup akcií bude ideální volbou online burza XETRA, na kterou se dostanete opět díky Fio bance.

Microsoft (USA)

Z pohledu spolehlivého zhodnocení vašich peněz je společnost Microsoft ideální volbou. Její neustále rostoucí křivka, která má na rozdíl od některých jiných společností obdobného významu kontinuálně stoupající charakter, jen dokazuje stabilitu, kterou může svým akcionářům nabídnout. Ačkoli se v polovině roku 2020 zdálo, že pandemie bude mít na Microsoft vážné dopady, neboť byl zaznamenán vůbec největší pokles ceny v historii společnosti z hlediska procent, kdy došlo k poklesu o cca 30%, dokázala se tato společnost rychle dostat zase zpět, a dokonce si polepšila. Ihned po tomto propadu následoval strmý nárůst a v současné době je cena akcie Microsoftu přibližně 240 USD. Nápomocny tomu byly jednak nové produkty, které společnost uvedla na trh (např. nová série Xboxu), ale paradoxně nakonec i podmínky fungování společnosti v době pandemie. Pro nákup akcií Microsoftu stačí navštívit českou burzu RM-SYSTÉM.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *